Wtorek, 05 Marzec 2024 r. ,   Adriana, Fryderyka

Guzek w piersiach – kiedy do ginekologa?

   7
Jeśli podczas samobadania piersi bądź w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych wyczujemy pod palcami jakieś zgrubienie w piersiach, powinniśmy, jak najszybciej umówić się na wizytę u ginekologa.

Kiedy umówić się na wizytę?

Każda niepokojąca zmiana w piersiach powinna zostać jak najszybciej zbadana przez ginekologa. Na wizytę powinnyśmy się umówić pomiędzy siódmym a dziesiątym dniem cyklu. W ciągu tych dni piersi można najłatwiej zbadać palpacyjnie. Badanie to pozwoli lekarzowi określić, jaka jest wielkość zmiany, czy jest ona ruchoma, czy wręcz przeciwnie. 


Ginekolog Warszawa - badania fot.1

Badanie palpacyjne pozwoli także stwierdzić, gdzie zmiana się pojawiła, czy jest ona twarda, czy miękka. Po badaniu palpacyjnym najprawdopodobniej lekarz zleci nam dalsze badania diagnostyczne.

Jakie dodatkowe badania będziemy musiały wykonać?

Zakres tych badań zależy od tego, ile mamy lat. Jeśli mamy mniej niż czterdzieści lat, to otrzymamy skierowanie na USG piersi. Na badanie to zgłaszamy się pomiędzy piątym a dziesiątym dniem cyklu miesiączkowego. Jeżeli mamy więcej niż czterdzieści lat, to otrzymamy skierowanie na mammografię. Na badanie to zgłaszamy się w dziesiątym dniu cyklu. Nie zawsze USG piersi i mammografia dają jednoznaczne wyniki. W takiej sytuacji konieczne będzie wykonanie biopsji.

Jaki może być charakter zmian w piersiach?

Nie każda zmiana w piersiach musi oznaczać nowotwór. Jednym z rodzajów niegroźnych zmian w piersiach są torbiel. W trakcie badania palpacyjnego wyraźnie daje się wyczuć ich okrągły kształt. Pod wpływem dotyku torbiele przesuwają się, są miękkie. 


Ginekolog Warszawa - badania fot.2

W różnych fazach cyklu ich rozmiar może się zmieniać. W okresie poprzedzającym miesiączkę bardzo często stają się bolesne. Wykrycie takich zmian oznacza konieczność wykonywania raz na sześć miesięcy USG piersi lub mammografii. Inny charakter zmian mają gruczolakowłókniaki. To zmiany, które najczęściej tworzą się u bardzo młodych dziewcząt i kobiet. 
Tego typu zmiany wymagają chirurgicznego usunięcia, mimo że nie mają charakteru zmian złośliwych. Usuwa się je raczej profilaktycznie. Twardy o nieregularnym kształcie guzek może oznaczać raka. W tym przypadku guz jest zawsze usuwany chirurgicznie. Nie w każdym przypadku konieczne jest usunięcie piersi.

Więcej na temat diagnostyki raka piersi na stronie http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/.Szukasz pomysłu na aranżację nowego mieszkania? Nie możesz się zdecydować, w jakim stylu je urządzić? Do wyboru jest wiele opcji i trudno...
Wiązar Polska to firma, która udostępnia na rynku funkcjonalne wiązary dachowe. Pracownicy zajmują się nie tylko dostarczaniem zamówionych...
Firma Arenda świadczy specjalistyczne i profesjonalne usługi w wycenie nieruchomości. Wykonujemy wszystkie nasze działania w terminie oraz mogą...
©2024 (c)2016 KST COM PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.